Historie kávy | Dacaffè.cz eshop

Dacaffé

Historie kávy

 Původním domovem byly pravděpodobně horské oblasti Etiopie, odkud byly v 6. století rostliny přenášeny do Arábie. Zde poprvé zdomácněly. Po dlouhou dobu byla káva užívána jako potravina, teprve v 15. století z ní byl poprvé uvařen nápoj. I předtím se však užívala jako povzbuzující prostředek. Do Anglie byla káva dovezena Anthonym Sherleyem v roce 1601. Nejprve byla známa pod názvem "kahveh" (kávé), dnešní pravopis anglického coffee zavedl zanedlouho poté William Perry. Ve třicátých letech 17. století se káva pila jako nápoj při společenských příležitostech. V Oxfordu na Balliol College a roku 1650 byla v Oxfordu otevřena první kavárna nazvaná Anděl. V roce 1643 se nápoj dostal do Paříže a velmi brzy se zde rozšířil. Do roku 1690 mělo město dvě stě padesát kaváren a v roce 1782 již osmnáct set. Slavná pařížská kavárenská společnost v oné době již pevně zapustila své kořeny. Móda kaváren se rozšířila také do Ameriky. První kavárna byla otevřena v Bostonu v roce 1689. Pěstování kávy se velmi rychle rozšířilo za hranice severovýchodní Afriky a Arábie do dalších vhodných oblastí s vlhkým a horkým podnebím a hojnými deštovými srážkami.

Koncem 17 .století vysázeli Holanďané kávovník na Jávě a Cejlonu a během následujícího století se rostlina rozšířila do Jižní Ameriky, jež se stala největším výrobcem kávy. Zdrojem této rychlé expanze do Nového světa byl jediný stromek dovezený z Jávy do Amsterdamu, kde byl pěstován v botanické zahradě. V roce 1718 byla semena z tohoto stromu poslána do Surinamu, což vedlo k vysazení kávovníku ve Francouzské Guayaně a následně k vybudování ohromného brazilského kávového průmyslu v roce 1727. Potomek původního stromu z Amsterdamu byl poslán do Jardin des Plantes v Paříži, a tak získali Francouzi semena k vysazení kávovníku na karibském ostrově Martiniku v roce 1720. Z těchto dvou zdrojů se kávovník rozšířil po celém Novém světě. Dokonce i havajské a filipínské kávovníky pocházejí z tohoto jediného stromu. Jedná se o pozoruhodnou ukázku významu botanických zahrad v historii koloniálního (a později národního) rozvoje v tropech.
 


Legendy vypráví o tom, jakými cestami se dostala káva z Etiopie do Jemenu. Podle některých historek se o to zasloužily karavany a také kočovníci, kteří procházeli územím Etiopie, podle jiné verze si černí otroci brali s sebou tajně kávová zrna, když byli vedeni přes Etiopii do Arábie, aby si jimi dodali potřebnou sílu na překonání strastiplné cesty. V legendách se vypráví také o tom, že si kávová zrna nesli i poutníci, kteří se vypravili na cestu do daleké Mekky. Také jim měla káva pomoci překonat únavu z dlouhého putování. Je také dochováno mnoho legend o tom, jak se vlastně přišlo na to, že káva má povzbuzující účinky. Mezi nejznámější patří pravděpodobně ta, v níž se vypráví o pastevci koz, který delší čas pozoroval své stádo, které spásalo keře se zajímavě červenými plody. Zvířata byla potom nebývale čilá a bujná. Pastevec ze zvědavosti také ochutnal ony neobvyklé bobule a také on na sobě pocítil příliv nebývalé energie. Vařil si tajně odvar z těchto bobulí a úspěšně zaháněl pocity únavy. Pak se svěřil se svým tajemstvím opatovi z nedalekého kláštera. Ten začal z kávových bobulí vařit nápoj, který dával mnichům, aby jim pomohl zahnat únavu při nekonečných nočních modlitbách.

Káva do kanceláře

Naším cílem je, aby se i v kancelářích pila dobře připravená kvalitní káva. Dokážeme zajistit takový servis, aby jste to měli bez starostí, nenecháme Vás 24 hodin bez kávy. Sami víme, že bez kávy to nejde.

Nezávazná poptávka

Doprava zdarma

PŘI NÁKUPU NAD 1.000,- KČ JE DOPRAVA PO ČR ZDARMA!

PiXOLO

2017 Copyright by Dacaffe.cz. All rights reserved.
Developed & Links by PiXOLO